Váš košík je prázdný

Icon_header_basket
Banner-5
Banner-4

Textilní materiály a jejich vlastnosti

 

Bavlna

Bavlna je přírodní vlákno získávané z bavlníku rostoucího v subtropickém pásmu. Materiál z čisté tkaniny je měkký a jemný, zároveň také poddajný, pevný a pružný. Bavlna má velmi dobrou savost potu a je prodyšná. Bavlna je příjemná na dotyk, citlivá pokožka ji velmi dobře snáší. Často se používá v kombinaci se syntetickými materiály.


Mikrobavlna

Jde o kvalitní a jemnou česanou bavlnu, která se vyrábí speciální technologií předení. Díky svým jedinečným vlastnostem se perfektně hodí na výrobu bezešvého spodního prádla, u kterého jsou větší nároky na pohodlnost. Spodní prádlo z mikrobavlny je pevné, barevně stálé, ale zároveň velmi jemné. K tomuto materiálu se většinou přidávaji elastanová vlákna.

 

Modal

Modal je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro jeho výrobu je bukové dřevo. Modalová vlákna mají hladký a jemný povrch což umožňuje docílit hedvábného lesku a  zářivých barev.  Tento materiál se vyznačuje velmi dobrou prodyšností, a pružností. Svou měkkost a zářivé barvy si textilie s modalovými vlákny udržují i po opakovaném praní, což je pozitivum oproti bavlně. Modal se téměř nesráží a nemačká.

 

Bambus

Bambusové vlákno je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základem pro výrobu tohoto vlákna je surový bambus, který se následně zpracovává chemickou cestou, podobně jako viskóza. Materiál je velmi příjemný a jemný na omak, proto ho lze přirovnat k hedvábí nebo kašmíru. Navíc má termoregulační, antibakteriální a antistatické vlastnosti a zároveň vynikající prodyšnost. V teplých obdobých je textilie o 2 - 3 stupně chladnější než bavlna a na těle Vás příjemně ochladí, naopak v chladnějších obdobích Vás bude zahřívat. Tento materiál si svoje pozitivní vlastnosti udržuje i po vícenásobném praní, což přizpívá k jeho dlouhodobé životnosti.

 

Viskóza

Viskóza je vlákno, které je vyrobeno na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji dřevo nebo bavlna. Klasický viskózový materiál ocení uživatelé pro jeho velmi dobré absorční vlastnosti, které jsou dokonce lepší než u bavlny. Viskóza je příjemná na pokožce, vzhledem se velmi blíží bavlně a zároveň působí na omak velmi měkce. Viskóza zajišťuje optimální výměnu tepla, čímž přispívá k příjemnému pocitu při nošení. Na rozdíl od čisté bavlny je viskóza splývavější a lesklejší.

 

Polyamid

Polyamid je syntetické vlákno. Toto se vyznačuje vysokou pevností a odolností v oděru. U tohoto materiálu oceníte jeho malou nasákavost a schopnost rychle usychat, což přispívá k pocitům sucha při nošení. Polyamidové vlákno je velmi jemné a často je používáno jako náhrada přírodního hedvábí. Úplety mají velmi jemný a hladký omak. Vynikající vlastnosti vlákna propůjčují materiálu brilantní barvy s dobrou stálostí. Díky malé absopci vlhkosti materiál dobře odvádí pot a proto je často používán pro sportovní a funkční prádlo.

 

Elastan

Elastan je syntetické vlákno. Jedná se o vysoce pružné polyuretanové vlákno. Charakteristickým znakem elastanových vláken je vysoká pružnost. Vlákna jsou schopná se bez porušení protáhnout na 3-7 násobek  své původní délky, po uvolnění se vrací zpět na původní délku. Elastan je velmi jemný a vždy se používá v kombinaci s dalšími vlákny. U materiálů, které používají elastanová vlákna, uživatelé ocení vysokou pružnost, schopnost dlouho si udržet svůj tvar a výrazně snížený sklon k mačkavosti. Elastan je odolný vůči mořské vodě a působení světla.

 

Lycra

Lycra je syntetické vlákno. Jedná se o vysoce pružné značkové polyuretanové vlákno, které je registrované firmou Invista. Toto vlákno je schopné se bez porušení protáhnout až na 7 násobek své původní délky a po uvolnění se vrací zpět na svou původní délku. Vlákna mohou být zapĺetena samostatně  nebo jsou opředená což závisí na zvolené technologii. U tohoto materiálu oceníte především větší pružnost, tvarovou stálost a lepší splývavost. Přidáním již malého procenta vláken Lycra se zlepší přizpůsobení oděvu křivkám postavy, což přispívá k mnohem většímu komfortu při nošení.

 

Tactel

Tactel je syntetické vlákno. Jedná se o modifikované polyamidové vlákno, které je registrované značkou firmy Invista. Tactel je velmi jemné polyamidové mikrovlákno. Příze se skládají z velkého počtu velmi jemných vláken, která dodávají materiálu vysoký lesk. Vlákna mají třícípý hvězdicový profil, takže do sebe v přízi velmi dobře zapadají. Výsledná textílie je velmi hustá a dobře odolává účinkům větru. U materiálu je tak zajištěna dobrá regulace tepla a vlhkosti, což přispívá k příjemnému pocitu při nošení. Tactel je výborně barvitelný, takže lze dosáhnout velmi intenzivních a trvalých barev.